Přeskočit na obsah »

Vítejte v internetovém obchodě Levné mikroskopy

Právě jste na:

Porovnat produkty

Nevybrali jste položky k porovnání.

Uživatelská anketa

Víte jaký je rozdíl mezi achromatickými, semiplanachromatickými a planachromatickými objektivy?
 
 

Zpravodaj

Zpravodaj
 

Jak vybrat mikroskop

Abychom Vám mohli správně poradit, jak vybrat mikroskop, ohodnoťte prosím své zkušenosti a účel, pro který mikroskop potřebujete:

JSEM ZAČÁTEČNÍK A CHCI MIKROSKOP PRO ZÁBAVU, DOMÁCÍ A HOBBY POUŽITÍ

JSEM STŘEDNĚ POKROČILÝ A CHCI MIKROSKOP PRO POZOROVÁNÍ BIOLOGICKÝCH VZORKŮ

JSEM PROFESIONÁL A CHCI MIKROSKOP K PRÁCI PRO POZOROVÁNÍ BIOLOGICKÝCH NEBO TECHNICKÝCH VZORKŮ

  

JSEM ZAČÁTEČNÍK A CHCI MIKROSKOP PRO ZÁBAVU, DOMÁCÍ A HOBBY POUŽITÍ

S čím pozorovat?

Pokud patříte mezi začátečníky a s mikroskopem jste nikdy nepracovali, nebo jen letmo ve škole, doporučujeme začít s jednoduššími mikroskopy. Do této kategorie patří Dětské mikroskopy a Školní mikroskopy. Výhodou těchto mikroskopů je jednoduché ovládání bez jakéhokoliv složitého nastavování. Dětské mikroskopy Felix 600 a Fido 900Z jsou vyrobeny celé z plastu, zatímco model Jerry 900Z má již kovové tělo, plastový je pouze stolek a kryt baterií, a skleněné čočky. Kvalitou obrazu se však nemohou rovnat školním mikroskopům. Všechny Školní mikroskopy jsou vyhotoveny z kvalitních kovů a vybaveny skleněnými čočkami. Jsou proto vhodné, pokud si chcete pořídit kvalitní přístroj, který Vám dlouho vydrží. Všechny mikroskopy v kategorii dětské a školní jsou určeny pro pozorování jedním okem (mají monokulární hlavici).

V kategorii Školní mikroskopy najdete jak mikroskopy, které jako osvětlení používají zrcátko (EZX 31EZX 41), tak i ty, které mají elektrické osvětlení - ESX 51, ESX 61 a ECX 61-130 USB. Posledně jmenovaný model má i elektronický okulár, takže budete moci pozorovat obraz nejen v okuláru, ale i na displeji Vašeho notebooku.

Pokud toužíte po mikroskopu, do kterého se budete moci dívat oběma očima, je pro Vás určena kategorie laboratorních mikroskopů.

Co pozorovat?

Jestliže chcete pozorovat již hotové vzorky, doporučujeme vybrat z následujících sestav Trvalé vzorky pro mikroskop set A, set B, set C. Pokud chcete experimentovat a připravit si vlastní vzorky, budete potřebovat následující pomůcky: Sada nástrojů pro přípravu vzorku, Petriho misky, Skla podložní, Skla krycí a další pomůcky z kategorie Pomůcky pro přípravu vzorku. Pokud Vás zajímají spíše okolní neprůhledné předměty, jako například mince, horniny, části rostlin, hmyz nebo jiné trojrozměrné předměty, pak právě pro Vás je určena kategorie stereomikroskopy. Mikroskopy z kategorií Dětské mikroskopy a Školní mikroskopy nejsou určeny pro pozorování trojrozměrných předmětů! Jedinou výjimkou je model ECX 61-130 USB, který má i vrchní osvětlení, a při nižším zvětšení pod něj můžete vložit menší trojrozměrný předmět, ale hloubka ostrosti bude menší, než u stereomikroskopů. Optický systém stereomikroskopů je konstruován speciálně pro pozorování trojrozměrných předmětů, a hloubka ostrosti je proto mnohem větší.

Doporučujeme

Nejprodávanějším dětským plastovým mikroskopem je Fido 900z, nejprodávanějším dětským kovovým mikroskopem je Jerry 900Z, a to hlavně kvůli přívětivé ceně a jednoduchému ovládání. Nejprodávanějším školním mikroskopem je EZX 41. Nejvhodnější stereomikroskop pro začátečníky je cenově přívětivý EXM 61 (pro pozorování jedním okem), pokud chcete pozorovat oběma očima, podívejte se na EXB 83 LED nebo na EXB 114.

 

JSEM STŘEDNĚ POKROČILÝ A CHCI MIKROSKOP PRO POZOROVÁNÍ BIOLOGICKÝCH VZORKŮ

S čím pozorovat?

Pokud patříte mezi středně pokročilé uživatele mikroskopů a vyžadujete více možností v nastavení, je právě pro Vás určena kategorie laboratorních mikroskopů. Všechny mikroskopy v této kategorii jsou v kovovém provedení s kvalitní skleněnou optikou a pokročilým nastavením optické soustavy.

Co pozorovat?

Jestliže chcete pozorovat již hotové vzorky, doporučujeme vybrat z následujících sestav Trvalé vzorky pro mikroskop set A, set B, set C. Pokud si chcete připravit vlastní vzorky, budete potřebovat následující pomůcky: Sada nástrojů pro přípravu vzorkuPetriho miskySkla podložníSkla krycí a další pomůcky z kategorie Pomůcky pro přípravu vzorku. Pokud Vás zajímají spíše okolní neprůhledné předměty, jako například horniny, části rostlin, hmyz nebo jiné trojrozměrné předměty, pak právě pro Vás je určena kategorie stereomikroskopy. Mikroskopy z kategorií Školní mikroskopy a Laboratorní mikroskopy nejsou určeny pro pozorování trojrozměrných předmětů! Jedinou výjimkou je model ECX 61-130 USB, který má i vrchní osvětlení, a při nižším zvětšení pod něj můžete vložit menší trojrozměrný předmět, ale hloubka ostrosti bude menší, než u stereomikroskopů. Optický systém stereomikroskopů je konstruován speciálně pro pozorování trojrozměrných předmětů, a hloubka ostrosti je proto mnohem větší.

Pro pozorování trojrozměrných předmětů máte k dispozici Stereomikroskopy, které se dělí podle způsobu změny zvětšení na dvě skupiny: stereomikroskopy EXB 83 LED a EXB 114 na jdeně straně - mají pevně stanovené dvě polohy zvětšení a změna se provádí otočením revolveru, a na straně druhé EZB 124, EZT 125 a EZB 200 USB, které mají plynulé nastavení zvětšení (zoom). Model EZB 200 USB má navíc speciální hlavici, která umožňuje přenos obrazu na displej notebooku či monitor PC.

Pozorovat jen očima nebo i na displeji notebooku?

Před pořízením mikroskopu je také vhodné zvážit, zda Vám stačí pozorování očima v okulárech, nebo zda by se vám hodila i možnost sledovat obraz na displeji notebooku. Toto můžete vyřešit buď elektronickým okulárem, který vložíte do okulárového tubusu místo optického okuláru, nebo některým USB mikroskopem, který má snímač zabudovaný přímo v digitální hlavici (pro pozorování plochých vzorků - preparátů - jde o laboratorní mikroskop ELX 82 USB, pro trojrozměrné vzorky stereomikroskop EZB 200 USB.

Doporučujeme

Nejprodávanějším laboratorním mikroskopem je ELX 72 LED, a to hlavně díky přívětivé ceně a kvalitnímu zpracování. Nejprodávanější stereomikroskop je EXB 114.

 

JSEM PROFESIONÁL A CHCI MIKROSKOP K PRÁCI PRO POZOROVÁNÍ BIOLOGICKÝCH NEBO TECHNICKÝCH VZORKŮ

S čím pozorovat?

Pro profesionály je připraveno hned několik nejlepších mikroskopů. Pokud do Vašeho oboru patří vysoké školy a výzkumné ústavy s biologickým zaměřením, nebo zdravotnictví, veterinářství, potravinářství, apod. doporučujeme vybírat z laboratorních mikroskopů. Pokud se zaměřujete spíše na vysoké školy a výzkumné ústavy s technickým zaměřením, nebo geologie, entomologie, průmysl apod. pak doporučujeme vybírat ze stereomikroskopů. Pro specifické obory využívající fluorescenci nebo metalografii je určena kategorie ostatní mikroskopy.

Co pozorovat?

Pro výrobu biologických vzorků máme připravené následující pomůcky: Sada nástrojů pro přípravu vzorkuPetriho miskySkla podložníSkla krycí, Kanadský balzám, Mikroskopické barvivo Malachitová zeleň.

Pozorovat jen očima nebo i na displeji notebooku?

Před pořízením mikroskopu je také vhodné zvážit, zda Vám stačí pozorování očima v okulárech, nebo zda by se vám hodila i možnost sledovat obraz na displeji notebooku. Toto můžete vyřešit elektronickým okulárem, který buď vložíte do okulárového tubusu místo optického okuláru, nebo připojíte k třetímu tubusu laboratorního mikroskopu ELX 73 SP nebo stereomikroskopu EZT 125. Výhodou tohoto postupu je, že máte jak možnost pozorovat oběma očima, tak i na displeji notebooku, aniž byste museli pokaždé vyměňovat elektronický okulár za optický a naopak, jako je tomu v případě, že používáte mikroskop s binokulární hlavicí.

Další variantou je pořídit si USB mikroskop, který má snímač zabudovaný přímo v digitální hlavici (pro pozorování plochých vzorků - preparátů - jde o laboratorní mikroskop ELX 82 USB, pro trojrozměrné vzorky stereomikroskop EZB 200 USB. Výhodou USB mikroskopu je, že nepotřebujete žádný externí elektronický okulár, protože snímač je zabudovaný přímo v hlavici.

Doporučujeme

Nejprodávanějším laboratorním mikroskopem pro profesionály je ELX 73 SP a to hlavně díky možnosti připojení elektronického okuláru do třetího tubusu mikroskopu, nejprodávanějším stereomikroskopem pro profesionály je EZT 125.